AB’de gündem Şengen vizesi ve göç

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin içişleri bakanları, dönemin son toplantısında yeni göç ve iltica kurallarının uygulanması, organize suç ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadelenin yanı sıra Şengen vizesi rejimiyle ilgili sorunları görüşmek üzere bir araya geldi. 

İçişleri bakanları, hem 2019’da göreve gelen AB yönetiminin hem de ocak ayından bu yana süren Belçika Dönem Başkanlığının son toplantısı için Lüksemburg’da toplandı. AB Komisyonunun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson, toplantı girişindeki açıklamasında son 5 yılda ve 6 aylık Belçika Dönem Başkanlığı süresince gerçekleştirilen faaliyetlerin değerlendirmesini yapacaklarını söyledi. 

Johansson, 2020’den bu yana tartışılan ancak geçen ay onaylanabilen yeni Göç ve İltica Anlaşması’nın dün Komisyonun açıkladığı yol haritası uyarınca üye ülkeler tarafından uygulanmasının ele alınacağını ifade etti. Üye ülkelerin yol haritasını uygulamaya istekli olduğunu vurgulayan Johansson, “Onlara geri dönüş oranlarında istikrarlı bir artış olduğu konusunda müjde vereceğim.” dedi. 

Johansson, AB’ye sığınan Ukraynalılara verilen, çalışma, eğitim, sağlık alanlarında serbesti tanıyan geçici koruma statüsünün bir yıl daha uzatılmasının kararlaştırılacağını duyurdu. 

VİZE TARTIŞMASI

Belçika’nın Göç ve İlticadan Sorumlu Devlet Bakanı Nicole de Moor “Bakanlar arasında ortak vize politikalarımızın geleceğini tartışacağız.” dedi. Bakan Moor, ülkesinin dönem başkanlığı süresinde düzensiz sınır geçişlerini önlemek için çok çalışıldığına işaret etti. 

Moor, “Ancak çok daha az dikkat çeken bir şey var. Birliğe vizeyle yasal giriş yaptıktan sonra sığınma başvurusunda bulunan kişiler var. Vizenin ve vize serbestisinin kötüye kullanılmasıyla mücadele etmek için çabalarımızı artırmamız gerektiği açıktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir