Hrant Dink davasında mütalaa açıklandı: 8 sanığa 2’şer kez müebbet talebi

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı ve Yargıtay’ın 15 sanık yönünden verdiği bozma kararının ardından yeniden görülen davanın mütalaası açıklandı. Mütalaada belirtilen sanıklar Veysel Şahin, Osman Gülbel, Onur Karakaya, Okan Şimşek, Mehmet Ayhan, Hasan Durmuşoğlu, Gazi Günay, Ali Öz, hakkında “Tasarlayarak kasten öldürme” ve “Anayasayı ihlal” suçlarından 2’şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis talep edildi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı ve Yargıtay’ın 15 sanık yönünden kısmen bozduğu davanın yeniden görülmesine devam edildi. Duruşma İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma salonunda 3 tutuklu sanık hazır bulunurken, bir kısım tutuklu ve tutuksuz sanıklar ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı. Ayrıca duruşmada tarafların avukatları da yer aldı. Yargıtayın 14 sanık yönünden bozduğu davada 3 sanığın beraati istendi.

“OGÜN SAMAST BİLE DIŞARIDA”

Çağlayan 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada savunma yapan tutuklu sanık Veysel Şahin, işlemediği bir suçtan tutuklu olduğunu iddia etti. Şahin, iddasında “Benim yaptığım tek hata, bu cinayetin işleneceğini 6 ay önce öğrenmiş olmam. Cinayeti planlayanlar hatta cinayeti işleyen Ogün Samast bile dışarıda. Onlarla hiçbir bağlantım yok benim. Bir uzman çavuş olarak cinayetin işleneceğini öğrendiğimde üst birimlerime haber verdim. Daha sonra beni bu olayın sorumlusu yaptılar. Beraatımı ve tahliyemi talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

“BENİ BU CİNAYETE METİN YILDIZ GÖREVLENDİRDİ”

Şahin’in iddiaları arasında, “Beni bu cinayete Metin Yıldız görevlendirdi, ancak Metin Yıldız beraat etti” dedi.
Çok haksız bir cezalandırılmanın olduğunu belirterek savunma yapan tutuklu sanık Okan Şimşek ise “Beni bu cinayete Metin Yıldız görevlendirdi. Ancak Metin Yıldız beraat etti. Her attığım adımdan kendisini haberdar ettim. Ben tutukluyum, o serbest. Beraatımı istiyorum” şeklinde konuştu.
Cumhuriyet Savcısı mütalaasını açıkladı.

8 SANIK İÇİN MÜEBBET TALEBİ

Duruşmada Cumhuriyet Savcısı esasa ilişkin mütalaasını açıkladı. Mütalaada, 2007 yılında Trabzon İl Jandarma Komutanlığında Albay olarak görev yapan sanıklar Veysel Şahin, Osman Gülbel, Onur Karakaya, Okan Şimşek, Mehmet Ayhan, Hasan Durmuşoğlu, Gazi Günay, Ali Öz, hakkında ‘tasarlayarak kasten öldürme’ ve ‘anayasal düzeni ortadan kaldırma’ suçlarından 2’şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis talep etti.

‘KASTEN ÖLDÜRMEYE YARDIM SUÇUNDAN 30 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ’

Mütalaada, olay tarihinde İstanbul İl Jandarma Komutanlığında İstihbarat Şube Müdürlüğünde Uzman Çavuş olarak görev yapmış olan sanık Bekir Yokuş hakkında ise, ‘tasarlayarak kasten öldürmeye yardım’ ve ‘anayasal düzeni ortadan kaldırma’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 22,5 yıldan 30 yıla kadar hapis talep edildi. Mütalaada, olayın gerçekleştiği yılda İstanbul İl Jandarma Komutanlığında Astsubay Kıdemli Başçavuş olarak görev yapan Yavuz Karakaya hakkında ise ‘Tasarlayarak kasten öldürmeye yardım’ suçundan 22,5 yıldan 30 yıla kadar hapis talep edildi. Mütaalada ise yer alan 3 sanık için beraat istendi.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET TALEBİ

Mütalaada yer alan diğer sanıklar, Volkan Şahin, Şükrü Yıldız, Mehmet Ali Özkılınç hakkında, mahkumiyetine yeterli, kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden beraatları istendiği belirtildi. Sanık Muharrem Demirkale hakkında ise ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırma’ suçundan davanın reddine karar verilmesi talep ederek, ‘Tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan ise, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. Ayrıca Cumhuriyet Savcısı, firari sanık Faruk Sarı’nın ise dosyasının ayrılmasını talep etti.

Süre talep ettiler
Duruşmada sanıklar ve avukatları mütalaaya karşı savunma yapabilmeleri için süre talep etti.
Tutukluluk hallerinin devamına hükmedildi
Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına, tutuksuz sanıkların ise adli kontrol tedbirlerinin devam etmesine hükmederek duruşmayı erteledi. – İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / 3.Sayfa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir