MSB’den İran’a ‘Akıncı’ yanıtı: Herkes canlı yayında izledi

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) kaynakları, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın öldüğü helikopter kazasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Helikopter enkazının Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) tarafından bulunduğu iddiasına ilişkin konuşan kaynaklar, ANKA’nın aktardığına göre İran tarafından yapılan son açıklamalarla ilgili sorulara şu yanıtı verdi:

“Türkiye kötü gününde İran’ın yardımına koşmuş, iyi komşuluk ve dostluğun gereğini yerine getirmiştir. O gün neler yaşandığı saat saat Sn. Bakanımız tarafından açıklanmıştır. Herkes arama çalışmalarını sosyal medyada canlı olarak izledi. Burada bizim açımızdan önemli ve gurur duyulması gereken 3 nokta var; Acil durumlarda devlet kurumlarımızın koordineli ve süratli reaksiyonu, özellikle İHA teknolojisinde yerli ve milli savunma sanayimizin geldiği nokta ve bu sayede kazandığımız yetenekler ile kabiliyetler, Türk Silahlı Kuvvetleri ve onun yetişmiş personelinin yerli ve milli savunma sanayimiz sayesinde kazandığı bu kabiliyetleri ve teknolojiyi kullanma becerisidir.”

İRAN’DAN ‘DOĞRU TESPİT YAPAMADI’ AÇIKLAMASI

Helikopter enkazının Akıncı İHA tarafından bulunduğu iddiası ilk olarak Anadolu Ajansı’nın haberlerinde yer almıştı. Haberlerde, 19 Mayıs’ta İran makamlarının yardım teklifini kabul etmesi üzerine bir adet Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı’nın (TİHA) saat 23.30’da Batman’dan havalanarak saat 00.45’te kaza bölgesine ulaştığı belirtilmişti. AA, pazartesi günü sabah saatlerinde ise “Akıncı İHA, İran Cumhurbaşkanı Reisi’yi taşıyan helikopterin enkaz bölgesini tespit edip yurda döndü” başlığı ile hava aracının Van’a geldiğini duyurmuştu.

Söz konusu haberlerin ardından İran Kızılay Başkanı Pir Hüseyin Kolivend, dün konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Reisi ile Abdullahiyan’ın ölümünün ardından kaza geçiren helikopterin enkazının bulunması için ‘dış yardıma başvurmadıklarını’ dile getirmişti. Operasyonunun İran kurtarma ekipleri ve İran drone’ları tarafından gerçekleştirildiğini söyleyen Kolivend, “Bugün sabah saat 05.00 sıralarında helikopterin enkazını bulanlar İranlı kurtarma ekipleriydi” demişti.

Savunma Bakanı Yaşar Güler’den de konuya ilişkin açıklama gelmişti. Güler, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Olayın haber alınmasını müteakip İran makamlarından gelen gece görüş kabiliyetli helikopter talebi üzerine hazırlıklara başladık, bu kapsamda tarafımızdan mevcut şartlarda daha faydalı olabileceği değerlendirilerek AKINCI İHA’nın da hazırlanması talimatı verildi. Cumhurbaşkanlığımızın onayı ve İranlı yetkililerin ‘olur’u sonrasında silahsız AKINCI İHA saat 23.30’da Batman’dan havalanarak saat 00.12’de İran hava sahasına giriş yaptı. İlgili bölgede yapılan taramalarda saat 02.36’da ilk görsel temas sağlanmış ve tespit edilen ısı kaynağı İran makamlarıyla paylaşılmıştır. Saat 05.50’de ise İranlı yetkililerle kurulan temas sonucu enkaza ulaşıldığı bilgisi alınmıştır. Görevini başarıyla tamamlayan AKINCI İHA’mız, saat 06.45’te Türkiye hava sahasına giriş yapmıştır.”

Güler’in açıklamasının ardından ise, İran Genelkurmay Başkanlığı da Akıncı İHA’nın enkazın yerini ‘doğru bir şekilde tespit edemediğini’ bildirdi ve helikopterin İran dronları tarafından bulunduğunu aktardı. Olumsuz hava koşullarına işaret edilerek yapılan açıklamada, “Türkiye’nin gece görüşlü ve termal kameralarla donatılmış bir İHA göndermesine rağmen bu İHA, bulut altı tespit ekipmanı ve kontrol noktalarının bulunmaması nedeniyle kazanın yerini doğru bir biçimde tespit edemedi” denildi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir